طراحی وب سایت و پرتال های سازمانی

نصب دوربین مدار بسته


camera

معرفی انواع دوربین ها و بیان کاربرد آنها

سیستم دوربین مداربسته در محل‌های مختلف کاربردهای متفاوتی می تواند داشته باشد. در فروشگاه‌ها و محل‌های عمومی برای کنترل نامحسوس و غیرفیزیکی، در کارخانه‌ها برای مشاهده خط تولید توسط مدیر کارخانه از راه دور بدون حضور در کارخانه و در محل های امنیتی برای ثبت وقایع و تحت کنترل قرار گرفتن کلیه رفت و آمدها بصورت نامحسوس.

سیستم‌های دوربین مداربسته می‌توانند بصورت کاملا نامحسوس در محل‌های خاص راه اندازی شده و کنترل آنها را در اختیار داشت و همچنین قابلیت این را دارند که بصورت شبانه روز و حتی در شرایط تاریکی مطلق اتفاقات رخ داده را ثبت و ضبط نمایند.

DVR System بدون سیستم عامل می باشد. در این صورت احتمال خرابی سیستم عامل در این دستگاه ها صفر می‌باشد. به دستگاه مورد نظر میتوان از طریق یک کامپیوتر معمولی از طریق کابل شبکه متصل شد و سیستم مداربسته را کنترل و یا به تصاویر ذخیره شده در حافظه آن دسترسی داشت. دستگاه فوق در محل کارخانه و یا محل مورد نظر قابل نصب می باشد بدین ترتیب لازم به کابل کشی از هر تصویر به مرکز کنترل نمی‌باشد.

تصاویر این دستگاه ها را از طریق خروجی های مانیتور و تلوزیون و پورت شبکه می توان مشاهده کرد تصاویر از طریق یک کابل شبکه و یا شبکه Wireless به مرکز کنترل انتقال داده می شود (عمل ضبط در محل دستگاه مربوطه انجام می گیرد و برای کنترل و دیدن تصاویر از راه دور از طریق سیستم شبکه استفاده می گردد).

دوربین های تحت شبکه را می توان بصورت MultiUser و از راه دور دسترسی استفاده نمود. این عمل می تواند برای تماشای تصاویر زنده و تصاویر ضبط شده و در هر زمانی انجام شود. همچنین از لحاظ مکانی نیز محدودیتی وجود ندارد و دسترسی Remote از هر شبکه‌ای و از طریق اینترنت امکان پذیر است.

 

از دیگر مزایای دوربین‌های مداربسته دیجیتال میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

قابلیت تعیین رزولوشن و نرخ فریم (بر ثانیه) برای هر کانال بصورت مستقل

عدم نیاز به سخت افزار اضافه در جهت تبدیل تصاویر از آنالوگ به دیجیتال در جهت ذخیره بر روی حافظه. در سیستم تحت شبکه تصاویر فقط یکبار دیجیتال شده و همواره دیجیتال باقی میمانند لذا کیفیت تصاویر بعد از انتقال به کیلومتر ها دورتر ثابت خواهد ماند.

قابلیت انتخاب فرمت فشرده سازی مانند (H.264/MPEG4,MJPEG)

سهولت اضافه نمودن تعداد دوربین ها با کاربران بیشتر در یک مجموعه

قابلیت ارسال برق از طریق کابل شبکه (Power Over Ethernet) که در این صورت تنها یک کابل برای هر دوربین استفاده می شود که موجب صرفه جویی در زمان و هزینه کابل کشی خواهد شد.

قابلیت ارسال فرامین کنترلی PTZ از طریق همان کابل شبکه

امکان ارسال و دریافت صدا همزمان با تصویر بدون نیاز به تجهیزات اضافی و به صورت همزمان

قابلیت استفاده از فیبرهای نوری در ساختمان های بزرگ با تعداد دوربین های زیاد و حجم اطلاعات بالا

دوربین های تحت شبکه همانند بسیاری دیگر از تجهیرات شبکه با استفاده از پروتکل IP و بر روی بستر Wired و یا Wireles داده های خود را منتقل می کنند. با استفاده از این پروتکل می توان هم تصاویر ویدئویی و هم اصوات را انتقال داد.

انتقال داده ها از طریق اینترنت دسترسی از راه دور.

امنیت انتقال تصاویر

با استفاده از کلمات عبور مختلف و رمزگزاری های پیچیده و مسدود کردن IP های ناشناس از داده های دوربین های تحت شبکه محافظت می شود. علاوه بر این اطلاعاتی به تصاویر اضافه می شود که اصالت آن را به مراجع قانونی به اثبات برساند.

اگر دوربین در تمام مدت فعال باشد، حجم تصاویر ضبط شده بسیار زیاد می شود. در دوربین های تحت شبکه می توان در زمان هایی که تصویر برداری مورد نیاز نیست فعالیت دوربین را متوقف نموده و تنها در زمان های لازم و یا بلافاصله پس از وقوع یک رخداد تصویر برداری را فعال کرد. اینگونه قابلیت ها در قالب نرم افزار دوربین براحتی پیاده سازی می شود.

دوربینهای تحت شبکه توانایی تشخیص حرکت یا motion detection دارند. علاوه بر این امکان مدیریت آلارم با قابلیت تنظیم حساسیت و موقعیت حرکت در تصویر نیز وجود دارد. ورودی های I/O امکان وصل انواع سنسورهای مختلف اعم از دود و گاز را به دوربین میدهد.

در IP Camera ها جهت دیدن دوربین فقط نیاز به IP آدرس دوربین و USER NAME و PASSWORD میباشد بدون نیاز به سخت افزار واسطی.

دوربین به طور خودکار شرایط روشنایی را تنظیم کرده و امکان مشاهده و پخش فیلم را در زمان واقعی فراهم می کند. این دوربینها را می توان از راه دور از طریق هر کامپیوتری با دسترسی به حساب کاربری مشاهده کرد. به عنوان مثال شما می توانید از طریق IP، بروی دوربینهای محل کار خود از هرجایی نظارت داشته باشید.

 

عملکرد در نور کم

در ابتدا دوربین‌های تحت شبکه عملکرد مناسبی در نور کم نداشتند و مکانیزم جبران‌کننده آنها هم باعث کاهش تعداد فریم‌ها در تصویر می‌شد که به یک تصویر بی کیفیت و نامنظم می‌انجامید. اما دوربین‌های امروزی می‌توانند از نور موجود استفاده مناسب را بکنند و تصویر نسبتا مناسبی را حتی در نور یک لوکس نیز ایجاد کنند.

 

عملکرد در شبکه

یکی از معایب دوربین‌های تحت شبکه تاثیر آنها بر روی سرعت شبکه و کاهش آن است. عملکرد این دوربینها بگونه ای است که حجم زیادی از اطلاعات مربوط به دوربین باید در هر لحظه در شبکه جابه جا شود و با توجه به پهنای باند محدود شبکه این امر می‌تواند حتی موجب ایجاد اختلال در کار شبکه نیز شود. اما شبکه‌های گیگابایتی امروزی می‌توانند به راحتی نصب این دوربین‌ها را پشتیبانی کنند.

اشتراک گذاری در تلگرام